środa, 26 sierpnia 2020

Kocanka w domowej aptece musi być

 Kocanki maja zastosowanie w fitoterapii chorób wątroby od średniowiecza. Składniki czynne kwiatostanów i ziela kocanki działają antyseptycznie, przeciwzapalnie, rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo i ochronnie na miąższ wątroby. Olejek eteryczny hamuje rozwój bakterii Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Mycobacterium oraz drożdżaków (Candida albicans). Antybiotyczne właściwości mają również kwasy fenolowe i flawonoidy. Terpeny, fenolokwasy, kwercytryna, kempferol, helichryzyna (flawonoid) i naryngenina pobudzają wydzielanie żółci i działają przeciwzapalne. Kwercytryna działa odtruwająco na wątrobę.

Preparaty zawierające kocankę stosowane są w niewydolności wątroby, zastojach żółci, kamicy żółciowej, żółtaczce, uszkodzeniu miąższu wątroby, w stanach zapalnych układu żółciowego, w zaburzeniach trawienia po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Wyciągi z kocanki wywierają dość silne działanie moczopędne, przeciwartretyczne i odtruwające, dlatego są zalecane w terapii dny, zatruć i obrzęków. Pobudzają funkcje sekrecyjne trzustki. Jak spasmolyticum jest środkiem łagodnym o działaniu powolnym i długotrwałym i dlatego nie powinien być zalecany do doraźnego usuwania kolki żółciowej, a raczej jej zapobiegania. Kocanki są również skuteczne w leczeniu chorób układu oddechowego (zakażenia, stany zapalne). Zalecane przy kaszlu, alergii, chrypce, bólu gardła.

Tekst pochodzi ze strony https://rozanski.li/295/kocanki-jeszcze-kwitna-helichrysum-flos-helichrysi-flores-stoechados-w-fitoterapii/

Olej z kocanki. Susz zalewamy oliwą i po dwóch tygodniach odsączamy. Zlewamy do małych buteleczek i trzymamy w chłodnym miejscu. Wyciśnięte kwiaty, które nadal pozostają tłuste miksujemy i przekładamy do słoika ciasno upychając, tak aby nie pozostawało w nim powietrze. Masa taka stanowi doskonały peeling oczyszczający.

Olej z kocanki. Susz zalewamy oliwą i po dwóch tygodniach odsączamy. Przez pierwsze 2 dni możemy taki nastaw podgrzewać wkładając słoik do gorącej, ale nie wrzącej wody lub do piekarnika w tem 50 stopni. Zlewamy do małych buteleczek i trzymamy w chłodnym miejscu. Wyciśnięte kwiaty, które nadal pozostają tłuste, miksujemy i przekładamy do słoika ciasno upychając, tak aby nie pozostawało w nim powietrze. Masa taka stanowi doskonały peeling oczyszczający. 


Herbata z kocanki

Herbata z kocanki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zioła do naszych potraw i nalewek

Zioła do naszych potraw i nalewek
Tniemy dobra z naszego ogrodu, oregano, miętę i szałwię. Oregano suszymy i dodajemy do pizzy, mięsa i sosów. Z szałwii robimy syrop na kaszel. A z mięty herbatkę.