piątek, 15 listopada 2019

Uszak bzowy - rośnie w naszych lasach

Rośnie przez cały rok. Ale w zimie może przykuć uwagę najbardziej, bo brak innych grzybów powoduje, że staje się widoczny. Trzeba tylko widzieć gdzie go szukać. Uszak bzowy, jak sama nazwa wskazuje rośnie na bzach. I to wyłącznie na starych, takich, które już obumarły. Czyli, żeby znaleźć uszaka musimy wiedzieć, gdzie są stare czarne bzy.

Uszak, czyli inaczej grzyb moon nadaje się do kuchni azjatyckiej. Grzyb nie ma żadnych właściwości smakowych, a wyłącznie dekoracyjne. Choć sama jego tekstura przy gryzieniu też jest ciekawa, bo stanowi chrupiącą chrząstkę. Można też sobie poczytać o jego właściwościach zdrowotnych w różnych źródłach. Ale trudno potwierdzać coś, co nie zostało dokładnie zbadane.

Grzyby zbieramy z drzew, myjemy i suszymy. Po wysuszeniu wyglądają identycznie jak te ze sklepu grzyby moon. Przed dodaniem do chińskich potrawy grzyby gotujemy w wodzie z odrobiną sosu sojowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zioła do naszych potraw i nalewek

Zioła do naszych potraw i nalewek
Tniemy dobra z naszego ogrodu, oregano, miętę i szałwię. Oregano suszymy i dodajemy do pizzy, mięsa i sosów. Z szałwii robimy syrop na kaszel. A z mięty herbatkę.