piątek, 28 września 2018

Kiszenie kapusty - krok po kroku

Gar, w którym kisi się kapusta ma 45 cm wysokości i 35 cm średnicy.
Mieści 10-12  główek kapusty w zależności od ich wielkości.
Na cały gar przeznaczam 1 kg soli
Kolejne składniki które potrzebujemy to:
2 - 3 kg marchwi startej na tarce
Przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie oraz niewielka ilość kminku
Do kiszenia wybieramy główki kapusty jak najbielsze.
Kapustę szatkujemy na ręcznej drewnianej szatkownicy - czas trwania 1 godzina przy 10 dużych głowach kapusty. Tracimy przy tym dużo kalorii, ponieważ wykonamy ciężką pracę.

Kapustę szatkujemy bezpośrednio do gara, przesypując marchwią, solą i przyprawami.

Całość bardzo ciasno ubijamy dużym, ciężkim tłuczkiem. Możemy również wyszorować dziecku stopy i pozwolić mu w garze poskakać. Będzie miało wielką radochę.

Na ubitą kapustę kładziemy płaski talerz, a na nim duży 3-5 kg kamień. Kamień musi być wyszorowany i wyparzony.
Kapustę kisimy 10-20 dni w temperaturze pokojowej.
W trakcie kiszenia w garze będzie podnosił się sok, którego nadmiar zbieramy. Zbieramy płyn z wierzchu, ten z pianką.
Co 3 dni przebijamy kapustę długim patykiem lub nożem. Robimy to na bokach, wokół talerza, tam gdzie jest miejsce na wbicie. Zaobserwujemy wydobywający się gaz. Jeśli tego nie zrobimy kapusta będzie miała ostry, lekko gorzkawy smak.
Po 10 dniach ukiszoną kapustę możemy przekładać do słoików. Zdejmujemy talerz i zruszamy kapustę ponownie długim patykiem. Zostawiamy na chwilę, aby się przewietrzyła. Następnie możemy napełniać słoiki.
Musimy pamiętać o tym, aby kapustę w słoju ciasno ubijać, tak aby nie pozostały w niej bąbelki powietrza. Ubijamy aż do zakrętki. Zakrętka ma kapustę docisnąć przy zakręcaniu. To jest sposób, w którym będzie mało płynu, a dużo kapusty. Możemy również układać kapustę w słojach nieco luźniej, ale wtedy musimy dopełnić ją płynem, tak aby płyn wyparł bąbelki powietrza. Zakręcamy słoje i przenosimy w chłodne miejsce. Jeśli w garze pozostał sok z kapusty, to go nie wylewamy. Przelewamy go wraz z resztkami kapusty do butelek, zakręcamy i również przenosimy w chłodne miejsce. Sok taki możemy pić lub wykorzystać do kawśnicy, czy kapuśniaku.




2 komentarze:

Zioła do naszych potraw i nalewek

Zioła do naszych potraw i nalewek
Tniemy dobra z naszego ogrodu, oregano, miętę i szałwię. Oregano suszymy i dodajemy do pizzy, mięsa i sosów. Z szałwii robimy syrop na kaszel. A z mięty herbatkę.