wtorek, 23 września 2014

Imbirowa fasolka mamut


  • pokrojoną fasolkę - 1 porcję ok 300 g wrzucamy na rozgrzany olej, dodajemy:
  • posiekany ząbek czosnku
  • pokruszoną papryczkę chilli 
  • pół łyżeczki sproszkowanych nasion kolendry 
  • szczyptę curry, całość chwilę smażymy, następnie dodajemy:
  •  pół szklanki wody
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 1 łyżkę brązowego cukru, dusimy do wyparowania płynu. 
  • chwilę smażymy dodając 2 łyżki marynowanego imbiru wraz z płynem


Fasolka musi być smażona i duszona na patelni przez ok, 10 minut. Wtedy nie będzie ani surowa, ani za bardzo przegotowana. 

poniedziałek, 22 września 2014

Konfitura z jarzębiny

Umyte i pozbawione ogonków owoce jarzębiny myjemy, obsuszamy i wkładamy do zamrażarki na 2-3 godziny. Można zostawić na całą noc. Przemrożoną jarzębinę przekładamy do rondla i zasypujemy cukrem. W większości przepisów spotkamy się z proporcjami wagowymi 1:1, ale cukru równie dobrze może być mniej. Wedle uznania. Jarzębinę z cukrem wysmażamy przez ok. 10 minut, jeśli chcemy mieć całe owoce w konfiturze, jeśli natomiast owoce mają się rozpaść, to dusimy dłużej. Wysmażoną przekładamy do słoiczków i pasteryzujemy
 Konfiturę jarzębinową  możemy dodawać do dresingów sałatkowych, ciast, smażonych serów, itp.
Jeśli natomiast chcemy jarzębinę, którą przeznaczymy do mięs, to warto przy wysmażaniu dodać odrobinę octu balsamicznego białego. 

czwartek, 18 września 2014

Lahmacun - pizza turecka z polską modyfikacją

Ponieważ pizzę tę jada się nie tylko w Turcji, ale i w Armenii oraz we wielu krajach arabskich, istnieje jej wiele odmian. W zależności od sposobu doprawienia, będzie nieco różniła się smakiem. Przyrządzana może być z cielęciny lub jagnięciny. A że nie wszyscy mają problem z jedzeniem wieprzowiny, to może być i ze zwykłego mielonego, powiedzmy z szynki.

Podstawowe składniki tureckiej pizzy to:

  • ciasto drożdżowe na pizzę

oraz farsz, którego wystarczy na 4-5 krążków pizzy o średnicy 26 cm:

  • 400 g mielonej cielęciny, lub dla tych, którzy nie mają z tym problemu wieprzowiny z szynki
  • 1 duża posiekana cebula lub 3 łyżki cebuli suszonej
  • 2 duże ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka zmielonego kminu rzymskiego
  • 3 łyżki przecieru pomidorowego
  • 1 łyżeczka chilli w proszku lub kilka pokruszonych suszonych papryczek
  • 1 szklanka lub więcej posiekanej pietruszki - pietruszki musi być bardzo dużo
  • 100 g pokruszonego sera feta lub jeśli chcemy pizzę po naszemu, to tyle samo młodej goudy (startej)
  • 1/3 szklanki wody
  • sól

Wszystkie składniki farszu dokładnie mieszamy i smarujemy nim rozwałkowane ciasto. Pieczemy ok 30 minut.  

środa, 17 września 2014

Rozgrzewająca sałatka z ciecierzycą


 Obserwując Chińczyków zauważymy, że jedzenie zimnych posiłków jest im zupełnie obce. Na śniadanie jedzą ciepły ryż lub sytą, rozgrzewającą zupę, na obiad ciepły ryż lub makaron z ciepłymi warzywno-mięsnymi dodatkami, gdzie te pierwsze są oczywiście w przewadze. Ciepły obiad popijają ciepłą herbatą. A i nawet alkohol piją na ciepło.

Zimne sałatki natomiast dobre są na upalne dni. Orzeźwiają i wychładzają. Lecz jeśli czujemy się słabo, łapie nas przeziębienie i mamy dreszcze, to warto przyrządzić sobie coś na tyle świeżego, aby nam przypomniało o zdrowych sałatkach i jednocześnie miło rozgrzało. Oczywiście ma też smakować. A że czujemy się źle, to przyrządzenie dania musi przyjść nam łatwo.
Na patelnię z odrobiną oleju wrzucamy kilka utłuczonych ziaren kminu rzymskiego, 1 ukruszoną ostrą papryczkę, posiekany ząbek czosnku i pół łyżeczki curry. Dodajemy pokrojoną sałatę lodową i kilka pomidorków koktajlowych. Smażymy 2 minuty skrapiając 1 łyżką sosu sojowego. Następnie dodajemy pół puszki ciecierzycy wraz z płynem. Całość dusimy 2 minuty. Doprawiamy ewentualnie solą. Rozgrzewająca sałatka gotowa.

środa, 10 września 2014

Polędwiczki w sosie jarzębinowym


  1. smażymy pokrojoną cebulę
  2. do cebuli dodajemy pokrojoną w krążki polędwicę wieprzową - smażymy
  3. następnie dodajemy pokrojoną kiełbasę surową polską - smażymy
  4. całość przyprawiamy: 2 łyżkami sosu ostrygowego,  1 łyżką sosu sojowego, dżemem jarzębinowym, 1 posiekanym ząbkiem czosnku i posiekaną natką pietruszki 
  5. dusimy przez kolejne 3 minuty. Gotowe! 




wtorek, 9 września 2014

Gołąbki tradycyjne jak z baru


 Farsz do gołąbków
1:1 mielone mięso z szynki i ugotowany ryż
1 pokrojona i podsmażona cebula, sól i pieprz
Składniki farszu mieszamy i wypełniamy nim obgotowane liście kapusty. Zwinięte gołąbki układamy w garnku rzymskim i pieczemy ok. 60 minut.
Pomidorowy sos do gołąbków:
Do zasmażki z 4 łyżek mąki i 50 g masła dodajemy 2 szklanki wody, prażonej cebulki, liść laurowy, ziele angielskie, 1 kostkę rosołową, 4 łyżki przecieru pomidorowego. Wszystko mieszamy. Następnie dodajemy 100 ml słodkiej śmietany 30%, doprawiamy solą i pieprzem. 


czwartek, 4 września 2014

Korzeń mniszka lekarskiego - w każdej domowej apteczce


Ususzony przeze mnie korzeń mniszka pochodzi od roślin dziko rosnących, z terenów oddalonych od miasta i dróg. 
Niemyty, lekko oczyszczony z piasku. Przekrojony wzdłuż, co ułatwia rozpoznanie, czy nie ma wewnątrz ciemno brązowych przebarwień.
Suszony w suszarce na najniższym poziomie, temperatura nie przekraczała 35 stopni. Suszenie pozwala na pozbycie się resztek piasku. Suchy korzeń musi przy złamaniu "trzaskać" jak sucha gałązka i nie może być giętki. Źle ususzony będzie przyklejał się do kamienia. 
Korzeń mniszka sporządzony wg instrukcji ze strony, na której przedstawiono dokładnie zalecenia jakich trzeba przestrzegać przy preparowaniu zioła.
O szerokim zastosowaniu mniszka nie mogę pisać ponieważ nie jestem lekarzem. Mogę jedynie z własnego doświadczenia przekazać, że wzmacnia odporność i pomaga w leczeniu trądziku. Nie na darmo nazwano go mniszkiem lekarskim. Moje stosowanie to 1 łyżka dziennie, na czczo, przed śniadaniem rozprowadzona w ciepłej wodzie z 1 łyżeczką miodu.
Suszenie korzenia mniszka lekarskiego 

Do proszkowania mniszka użyłam płytek granitowych, nieimpregnowanych. Jedna strona płytki chropowata, druga gładka. 

wtorek, 2 września 2014

Sałatka warzywna z papryką i patisonem


Zazwyczaj w każdym przepisie na przetwory podawane są dokładnie odmierzone składniki. Wiadomo ile dodać soli, octu i cukru. Proponuję nauczyć się robienia przetworów bez dokładnego przepisu. Będzie to łatwe jeśli przygotujemy wcześniej sałatkę w misce i ją doprawimy. Po doprawieniu odstawimy na kilka godzin i po spróbowaniu soku z warzyw, czy mam odpowiada, doprawimy sałatkę ponownie. Możemy wtedy dosolić, dodać octu lub cukru.

Kroimy warzywa do dużej miski: patisony, paprykę, cebulę i liście selera.
Następnie solimy, skrapiamy octem i dodajemy cukru. Dokładnie mieszamy. Po tym jak uzyskamy odpowiadający nam smak możemy warzywa przełożyć do słoików, zakręcić i pasteryzować. 

Zioła do naszych potraw i nalewek

Zioła do naszych potraw i nalewek
Tniemy dobra z naszego ogrodu, oregano, miętę i szałwię. Oregano suszymy i dodajemy do pizzy, mięsa i sosów. Z szałwii robimy syrop na kaszel. A z mięty herbatkę.